Hírek
2024. Július 23. 08:13, kedd |
Életmód
Forrás: MTI
Bakonybélben rendezik a 9. Közép-Európai Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpiát
Bakonybélben rendezik a 9. Közép-Európai Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpiát augusztus 7. és 9. között.
A diákolimpiát, amelyen magyar, horvát, szlovén és szaúd-arábiai középiskolások vesznek részt, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, valamint a Svábhegyi Csillagvizsgáló szervezi.
A nemzetközi diákolimpiához hasonlóan 4 különböző fordulóban mérik össze tudásukat a résztvevők. Az elméleti- és adatelemzési feladatsorokban konkrét csillagászati problémákat kell megoldaniuk, a planetáriumban és a távcsöves észlelésnél az égbolt ismeretére lesz szükségük - közölte a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont hétfőn az MTI-vel.
Az utolsó napon csapatversenyt szerveznek, ahol a különböző országok diákjai alkotnak egy-egy csapatot.
A legjobban teljesítők díjazásban, arany-, ezüst-, és bronzéremben, dicséretekben és szponzori felajánlásokban is részesülnek.
Az eseményt követően a hazai csapat augusztus 14-én Brazíliába, Vassouras városába indul a 17. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Diákolimpiára.
A magyar delegációt Dobák Bálint (Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium), Elekes Dorottya (Budapesti - Fasori Evangélikus Gimnázium), Horváth Zsóka (Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium), Milbik Csongor László (Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr) és Vári Gergely Péter (Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium) alkotja.
A csapatvezető Kovács József, az ELTE GAO tudományos főmunkatársa és Dálya Gergely, a Laboratoire des 2 Infinis csillagász posztdoktori kutatója, megfigyelőként Varga Vázsony, fizikus, aranyérmes diákolimpikon és Rózsahegyi Márton, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont projektmenedzsere egészíti ki a csapatot.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 29. 11:00, szerda | Életmód
Nagyjából tizenöt szállodahajó várakozik a Duna magyarországi szakaszán a folyó alacsony vízállása miatt
Nagyjából 15 szállodahajó várakozik a Duna magyarországi szakaszán, a teherhajók többsége is áll az alacsony vízállás miatt - közölte a Közlekedési és Beruházási Minisztérium az MTI érdeklődésére kedden.
2026. Július 29. 07:32, szerda | Életmód
Hőség - Harmadfokú hőségriasztást rendelt el az országos tisztifőorvos csütörtöktől keddig
Harmadfokú hőségriasztást rendelt el csütörtökön 0 órától kedd 24 óráig az ország területére az országos tisztifőorvos a HungaroMet Nonprofit Zrt. legfrissebb előrejelzése alapján.
2026. Július 28. 12:00, kedd | Életmód
Növényi eredetű anyag okozta a szennyezést a Fekete-Körösön, újraindulhattak a szabadstrandok
Növényi eredetű anyag okozta a szennyezést a Fekete-Körösön, a vízvizsgálatok eredményei megfelelőnek minősülnek, újraindulhattak a szabadstrandok – közölte hétfőn a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kövizig).
2026. Július 27. 14:00, hétfő | Életmód
Retró hétvégét tart a MÁV a Dél-Dunántúlon
Retro hétvégét tart a MÁV a Balatonnnál, Kaposváron és annak környékén, valamint az újranyíló Komló-Dombóvár vonalon augusztus első hétvégéjén.

