Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2014. Március 28. 13:09, péntek | Külföld
Forrás: MTI

Brit és német pénzügyminiszter: védeni kell az eurón kívüli EU-országok érdekeit

Brit és német pénzügyminiszter: védeni kell az eurón kívüli EU-országok érdekeit

Az euróövezeti integráció folytatásával együtt biztosítani kell azt is, hogy a valutaunión kívüli EU-gazdaságok ne kerüljenek hátrányba - hangsúlyozza a Financial Times pénteki kiadásában megjelent közös cikkében a brit és a német pénzügyminiszter.

George Osborne és Wolfgang Schäuble a londoni gazdasági napilapban kifejti: az euróövezeti válság megmutatta, hogy a valutaunió közös költségvetési és gazdaságpolitikát igényel.
Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - is teljes mértékben elismeri a válságkezelésben eddig elért előrelépést, és támogatja a további lépéseket.
Annak érdekében azonban, hogy a nem euróövezeti uniós gazdaságokat ne érje rendszerszerű hátrány, a jövőbeni EU-reformoknak és uniós szerződésmódosításoknak az irányítási keretek olyan átalakítását is tartalmazniuk kell, amely az euróövezeti integrációt megfelelő jogi alapra helyezi és garantálja a méltányos bánásmódot az egységes uniós piacban részes, de az euróövezeten kívüli EU-gazdaságok számára - fogalmaz pénteki írásában a két pénzügyminiszter.
A Financial Times kommentárja szerint azzal, hogy Schäuble a nevét adta a cikkhez, Berlin komoly támogatást adott David Cameron konzervatív párti brit miniszterelnöknek, mivel Cameron egyik fő követelése az euróövezeten kívüli EU-gazdaságok érdekeinek védelme.
Ez a követelés az egyik kulcseleme London azon kezdeményezésének, amelynek célja Nagy-Britannia és az EU viszonyrendszerének újratárgyalása a brit kormányfő által a brit EU-tagság sorsáról meghirdetett népszavazás lebonyolítása előtt.
Cameron ígérete szerint - ha a Konzervatív Párt kormányon marad a jövőre esedékes választásokon - Nagy-Britanniában 2017-ig népszavazást tartanak az EU-tagságról, de addig a kormány újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét az Európai Bizottsággal. A választók ennek eredménye alapján döntenének arról, hogy az unión belül vagy azon kívül akarják-e tudni hazájukat.
Osborne és Schäuble pénteki cikke szerint az uniós reformok fontosságát az is mutatja, hogy az EU lakossága a világ össznépességének alig több mint a 7 százaléka, ám az uniós szociális jóléti kiadások a globálisan ilyen célokra fordított összeg 50 százalékát teszik ki.
A brit és a német pénzügyminiszter kiemeli azt is, hogy Európa lemaradóban van. Az elmúlt hat évben az uniós gazdaság "lefulladt", miközben az indiai gazdaság teljesítménye több mint a harmadával, a kínai gazdaságé csaknem 70 százalékkal nőtt. A világon beadott szabadalmaztatási kérvények teljes számán belül Európa részesedése majdnem a felével csökkent az elmúlt tíz évben és a fiatalok negyede hiába keres munkát - sorolta a reformokat szükségessé tévő problémákat Osborne és Schäuble.
Ebben a helyzetben európai szintű fellépésre van szükség. Ki kell teljesíteni az Európai Unió egységes piacát, különösen a szolgáltatások terén, nyitni kell a külső piacok felé és végig kell vinni az euróövezeti reformokat - áll a két pénzügyminiszter pénteki írásában.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik