Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2013. Május 23. 05:00, csütörtök | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Évente felülvizsgálná a médiatörvényeket az EP

Évente felülvizsgálná a médiatörvényeket az EP

Az Uniónak nyomon kell követnie, hogy a tagállami médiatörvények változása maga után vonja-e a kormányok fokozott beavatkozását a híradásokba: ezt tartalmazza a kedden elfogadott állásfoglalás. Egy másik javaslat a médiaorgánumok túlzott tulajdonosi koncentrációjának veszélyeire hívja fel a figyelmet.

A sajtó szabadságának és sokszínűségének megőrzését egy ellenőrző és jelentést megfogalmazó, a tagállamokban rendszeresen alkalmazandó mechanizmus révén kellene garantálni, fogalmaz a Renate Weber (ALDE, Románia) által jegyzett állásfoglalás. A Parlament a Bizottságot, az Alapjogi Ügynökséget, és/vagy az Európai Egyetemi Intézet tömegtájékoztatás szabadságával és sokszínűségével foglalkozó központját bízná meg a feladattal.

Védelem az újságírók számára
A Parlament garantálni akarja, hogy az újságokra sem a szerkesztők vagy a tulajdonosok, sem a politikai és gazdasági lobbik részéről nem nehezedik nyomás. Különösen fontos a szerkesztői szabályzat és az újságírói magatartáskódex megléte, hiszen ezek birtokában megelőzhető, hogy a tulajdonosok, a kormány vagy mások beleszólhassanak a hírek tartalmába.

A képviselők az oknyomozó újságírás támogatására szólítják fel az Európai Uniót és a tagállamokat, mivel az oknyomozók munkája ellenőrzi a demokrácia működését és bűncselekmények felderítéséhez is hozzájárulhat. Az állásfoglalás etikus újságírásra szólít fel, de megjegyzi: a médiaágazatnak magának kell felállítania a médiaszabályzó testületet, amelynek minden körülmények között függetlenül kell működnie.

Az audiovizuális szolgáltatásokról szóló irányelv felülvizsgálata
A Parlament bővítené az audiovizuális médiaszolgáltatókra vonatkozó irányelv hatókörét annak érdekében, hogy az maradéktalanul biztosíthassa a véleménynyilvánítás szabadságához, az információszabadsághoz, illetve a média szabadságához és sokszínűségéhez való alapvető jogot.

A felülvizsgált irányelvben helyet kell kapnia olyan szabályoknak, amelyek a média tulajdonviszonyainak átláthatóságát biztosítják, és felfedik a médiakoncentrációt illetve az összeférhetetlenséget. A jellemzően minden televízióban és rádióban megjelenő politikai hírek esetén méltányos megszólalási lehetőséget kell biztosítani a különböző politikai szereplők számára 'különösen választások és népszavazások alkalmával' - fogalmaztak a képviselők.

A közmédia vezetőinek függetlensége
A közmédia vezetőit, valamint az igazgatótanács, a médiatanács és egyéb szabályzó testületek tagjait szakmai érdemeik és tapasztalatuk, nem pedig politikai elkötelezettségük alapján kell kinevezni, hangsúlyozta a Parlament. A képviselők olyan szabályok megalkotását kérik a tagállamoktól, amelyek garantálják, hogy fennmarad ezen testületek politikai befolyásolástól mentes függetlensége.

Bizonytalan munka
A Parlament felkéri az Európai Bizottságot, hogy tekintse át, milyen hatással van a gazdasági és munkaerő-piaci válság az újságíró-társadalomra, különös tekintettel arra, hogy mekkora kárt okozott a válság a média szabadságában.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik