Hírek
2014. Február 10. 08:52, hétfő |
Helyi
Forrás: MTI, fotó: meska.hu
Visszakerült Tamásiba a Rittinger-féle tutyikészítő műhely
Visszakerültek Tamásiba az óbudai Goldberger Textilipari Gyűjteményből az egyik legtovább működő hazai textilmanufaktúra, a Rittinger-féle tutyikészítő műhely gépei
A műhely az ezredfordulón került az akkori textilmúzeumba, amely 2012-ig kiállította a manufaktúra gépeit. A műhelyet a múzeum utóda, a Goldberger Textilipari Gyűjtemény most tartós letétbe adta a tamási helytörténeti gyűjteménynek azzal a feltétellel, hogy kiállításon bemutatják a Tolna megyei városban - mondta az MTI-nek Népessy Noémi, az óbudai gyűjtemény igazgatója.
Tamásiban az 1920-as évektől 1980-ig működött Rittinger Ferenc tutyikészítő műhelye, de a család vállalkozása a 19. századra nyúlik vissza - mondta a mester fia, akit szintén Rittinger Ferencnek hívnak. Dédapja, az ófalui Rittinger János 1868-ban kezdte a szakmát mint harisnyakötő az Osztrák-Magyar Monarchia közös hadseregében, majd lett önálló iparos.
A népszerű lábbelihez használt posztót szintén a tamási műhelyben állították elő; a jellemzően sváb viselethez tartozó pacskert vagy tutyit a 1940-es, 1950-es években díszítették, később a cifra tutyit felváltotta az egyszínű, zöld, piros, lila lábbeli. A tamási műhely termékeit keresték a Felvidéken és Horvátországban is - jegyezte meg Rittinger Ferenc.
A családi hagyomány szerint a műhely gépei a 19. században Ausztriából érkeztek, de megtalálható köztük egy a 19-20. század fordulóján készült, az ipari forradalom korát idéző "fonó Jenny" szövőgép is.
Miskolczi Zoltánné, a tamási könyvtár és helytörténeti gyűjtemény vezetője arról számolt be, hogy a gépeket, valamint a gyártás folyamatát bemutató makettet a tervek szerint az egykori tamási bíróság épületében állítják majd ki.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 28. 13:26, szerda | Helyi
Elmaradt hulladékszállítás Tamásiban, pótolni fogják
01.28-án kapacitáshiány miatt a szelektív hulladék gyűjtése elmaradt. (Fornád is) A pótlásra szombaton 01.31-én kerül sor. A kellemetlenségért elnézést kérünk.: Alisca Terra Nonprofit Kft.
2026. Január 27. 21:26, kedd | Helyi
A tamási szakképző iskolában minden tizedik, tizenegyedik évfolyamon tanuló fiatal duális képzésben vesz részt
Minden fiatalnak szeretnénk szakmát adni és a hátrányos helyzetű térségekben a felzárkóztatást segíteni - mondta a kulturális és innovációs miniszter Tamásiban.
2026. Január 17. 13:16, szombat | Helyi
Ha felismeri a képen látható lányt, hívja a Tamási Rendőrkapitányságot!
A Tamási Rendőrkapitányság a 17050-157/367-9/2025. körözési számon eljárást folytat Kovács Kata Ingrid eltűnése kapcsán.
2026. Január 14. 08:15, szerda | Helyi
Életfogytig tartó fegyházbüntetést kapott a férfi, aki leszúrta élettársát Tamásiban
Előre kitervelten, aljas indokból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés miatt életfogytig tartó fegyházbüntetést szabott ki a Pécsi Ítélőtábla keddi jogerős határozatában
