Városlista
2026. január 28, szerda - Károly,

Hírek

2015. Január 15. 10:57, csütörtök | Helyi
Forrás: Szinák Renáta

Tél van – ne feledkezzünk meg a madarakról sem!

Tél van – ne feledkezzünk meg a madarakról sem!

A Vályi Péter Szakképző Iskolai Tagintézmény diákjai természetbarát anyagokból készítettek madáretetőket, melyek az iskola környékén várják élelemmel a madarakat

- A madarak gyorsan megszokják az etetőhelyeket és számítanak is a kihelyezett táplálékra, így évről-évre visszatérnek ugyanazokra a helyekre - tudtuk meg Kecskés Katalintól, a Díszállat Szaküzlet tulajdonosától. - Akik régóta etetik őket, tudják, hogy október körül megjelennek a madarak, és kérik az eleséget. Időjárás függvénye persze, hogy mennyit fogyasztanak belőle, havazás esetén, amikor máshol már nem találnak táplálékot, többet igényelnek. Egyik legfontosabb táplálékuk a fekete, apró szemű napraforgó, hiszen ennek magas a zsírtartalma, amely energiát ad nekik. Lehet kihelyezni faggyúgolyót is, ez marhazsiradékból készül, és különböző magokat kevernek bele. Kaphatók még kevert magok is, ezek 5-6-8 féle magból állnak, szintén nagyon szeretik a madarak. Ha otthon van esetleg dió, hiába avas már, annak is nagyon örülnek például a cinkék. Almával szintén etethetünk: szúrjuk fel az ágra vagy rögzítsük a fára a gyümölcsöt, vagy akár csak a héját, hiszen az almát gyakorlatilag minden lágyevő, tehát rovarokat (is) fogyasztó madár kedveli. Disznóvágáskor maradt faggyút, vagy töpörtyűt is kihelyezhetünk, arra azonban figyeljünk, hogy sós szalonnát soha ne rakjunk ki! A só vízelvonó hatása miatt a madarak kiszáradhatnak és elpusztulhatnak, hiszen télen folyadékot is nehezebben találnak.

- A Vályi Péter Szakképző Iskolai Tagintézményben a minden évben megrendezett Vályi napon a változatos programok mellett a diákok kreatív munkáiból Madár – lak kiállítást is rendeztünk - mesélte Papp Lívia, az iskola öko munkacsoportjának vezetője. - Kilenc osztály képviseltette magát a természetbarát anyagokból készített madáretetőkkel. A kiállítás célja nem csak a madarak téli ellátására hívta fel a figyelmet, hanem az újrahasznosítás lehetőségeit is szem előtt tartotta. Az iskola öko-folyosólyán egy hétig voltak megtekinthetők az ötlet gazdag munkák, majd a lelkes tanulók az öko-parkban és az iskola környékén helyezték el a madarak téli menedékeit.

A Zalaerdő Zrt. madáretető szépségversenyére is benevezésre került az elkészült etetőkből néhány, melyekre az alábbi linken lehet szavazni:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.393418190825626.1073741881.150586001775514&type=3

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 27. 21:26, kedd | Helyi

A tamási szakképző iskolában minden tizedik, tizenegyedik évfolyamon tanuló fiatal duális képzésben vesz részt

Minden fiatalnak szeretnénk szakmát adni és a hátrányos helyzetű térségekben a felzárkóztatást segíteni - mondta a kulturális és innovációs miniszter Tamásiban.

2026. Január 17. 13:16, szombat | Helyi

Ha felismeri a képen látható lányt, hívja a Tamási Rendőrkapitányságot!

A Tamási Rendőrkapitányság a 17050-157/367-9/2025. körözési számon eljárást folytat Kovács Kata Ingrid eltűnése kapcsán.

2026. Január 14. 08:15, szerda | Helyi

Életfogytig tartó fegyházbüntetést kapott a férfi, aki leszúrta élettársát Tamásiban

Előre kitervelten, aljas indokból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés miatt életfogytig tartó fegyházbüntetést szabott ki a Pécsi Ítélőtábla keddi jogerős határozatában

2026. Január 11. 11:00, vasárnap | Helyi

Határvadász toborzási időpontok januárban Tolnában

A toborzás januárban is folytatódik. Január 15-én Tamásiban és Bonyhádon, 16-án pedig Simontornyán és Dombóváron várják kollégáink a határvadász munka iránt érdeklődőket.